Seimas priėmus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) parengtus įstatymus, atsivėrė ir diskusijos, kiek gi gyventojų galiausiai nustos kaupti pinigus II pensijų pakopoje ir atsiims sukauptus pinigus.
Tačiau specialistai atkreipia dėmesį, kad net ir jei nuspręsite atsiimti savo pinigus, gali būti, kad jais reikės dalintis. Ir ne tik su „Sodra“.
Užmiršta problema – pensijų dydžių skirtumai
Socialiniame tinkle Vilniaus universiteto (VU) Ekonomikos ir verslo administravimo fakulteto docentė dr. Jurgita Butkevičienė atkreipė dėmesį, kad apie atlyginimo skirtumus tarp vyrų ir moterų kalbama daug.
Tačiau, pasak jos, nuošalyje paliekama ir kitas klausimas dėl išryškėjusių pensijų kaupimo skirtumų.
„Atlyginimų netolygumas ir vaikų skaičius stipriai atsispindi ir kaupiant pensiją. Šie skaičiai – ne tik apie statistiką. Jie dar labiau kviečia permąstyti lyčių lygybę ir teisingumą“, – kiek anksčiau socialiniame tinkle rašė docentė.
Reaguodamas į šiuos pastebėjimus, ekonomistas, VU profesorius Romas Lazutka ragino reikalauti bendros nuosavybės teisės į II ir III pakopoje sukauptų pensijų turtą.
„Jei jis kauptas santuokoje, jokio skirtumo, lyginant su nekilnojamu turtu, įgytu santuokoje“, – rašė profesorius.
Pensijai sukauptais pinigais teks pasidalyti?
Naujienų portalui tv3.lt SADM atstovai komentavo, kad turto dalybos skyrybų atveju (įskaitant ir pensijų fonde esančias lėšas) vyksta pagal Civilinį kodeksą.
„Tai nėra Pensijų kaupimo įstatymo reguliavimo dalykas. Kiekvienu konkrečiu atveju dėl turto padalijimo susitaria santuoką nutraukiantys asmenys arba sprendimus dėl turto padalijimo priima teismai“, – sakoma atsiųstame komentare.
Advokatų bendrijos „Cobalt“ vadovaujanti teisininkė Renata Cibulskienė naujienų portalui tv3.lt komentavo, kad jeigu privatus pensijų fondas yra sukauptas iš bendrų sutuoktinių lėšų, skyrybų atveju kitas sutuoktinis gali reikalauti, kad jam būtų pripažinta teisė į pusę šio pensijos fonde esančio turto.
„Teismai vadovaujasi šia taisykle ir pripažįsta pensijos fondus sutuoktinių bendru ir dalintinu turtu.
Tačiau kadangi įstatymas nenurodo, kaip konkrečiai padalyti pensijos fondus, kyla įvairių diskusijų. Mat šalys santuokos nutraukimo metu įprastai negali gauti pensijos fonde sukauptų lėšų.
Be to, nėra galimybės pensijų fondą padalyti natūra, pavyzdžiui, priteisiant po atitinkamą pensijų fondo vienetų skaičių abiems sutuoktiniams“, – dėmesį atkreipė R. Cibulskienė.
Pasak advokatės, II pakopos turto dalijimo atveju (kitaip nei III pakopoje) paskirstoma tik tai, kas yra sukaupta iš paties sutuoktinio lėšų.
Tuo metu iš „Sodros“ ar valstybės biudžeto lėšų už asmenį pervedama papildoma pensijų įmoka nėra įtraukiama į turto dalijimą.
„Be to, privatus pensijos fondas dalijamas tik tuomet, kai lėšos yra sukauptos santuokos metu ir iš bendrų sutuoktinių lėšų.
<...>Sutuoktiniai taip pat gali būti sudarę vedybų sutartį, kurioje numatyta, kad pensijų fondai yra asmeninė sutuoktinių nuosavybė ir santuokos nutraukimo metu nedalijami“, – paaiškino advokatė R. Cibulskienė.
Tuo metu advokatė Gintarė Bernotė atkreipia dėmesį, kad nors iš tiesų II pensijų pakopoje sukaupta turtą (santuokos metu) reikėtų padalyti.
Tačiau advokatė taip pat atkreipia dėmesį, kad išlieka neaišku, kaip tokios dalybos atrodytų praktiškai. Nes nuosekliai suformuotos teismų praktikos šiuo klausimu vis dar nėra.
„Manau, kad tokio turto dalybos būtų kur kas paprastesnės, jeigu asmuo nuspręstų atsisveikinti su II pakopos pensijų kaupimu ir atsiimtų sukauptas lėšas.
Tokiu atveju lėšas atgavus ir jau žinant bendrą galutinę sumą, kuri buvo sukaupta santuokoje, santuokos nutraukimo atveju būtų galima gautą sukauptų lėšų sumą padalinti, t.y. kitam sutuoktiniui būtų galima apskaičiuoti atitinkamą kompensaciją pinigais“, – svarstė teisės žinovė.
G. Bernotė svarsto, kad jei lėšų dalijimas skyrybų atveju kelia papildomų klausimų, turto apskritai nereikėtų dalyti.
„Mano nuomone, sukauptas pinigines lėšas reikėtų palikti kiekvieno iš sutuoktinių asmenine nuosavybe. Bent jau kol kas, kol bus daugiau aiškumo“, – kalbėjo pašnekovė.
G. Bernotė pasakoja, kad jau ir dabar sutuoktiniai po kilusių diskusijų dėl II pensijų pakopoje sukaupto turto dalybų griebiasi papildomų veiksmų.
„Kai kurie sutuoktiniai siekdami nutraukti santuoką bendru sutarimu, norėdami savotiškai „apsidrausti“ sutartyje dėl santuokos nutraukimo pasekmių įtraukia sąlygą, kad II ir III pensijų pakopoje sukauptas lėšas jie laiko kiekvieno iš sutuoktinių asmenine nuosavybe.
Taip yra daroma todėl, nes jeigu santuokos nutraukimo byloje buvo padalytas ne visas bendras sutuoktinių turtas, vėliau buvę sutuoktiniai gali spręsti šį klausimą atnaujinant procesą santuokos nutraukimo byloje. Niekas nenori bylinėtis, visi nori teisinio aiškumo ir ramybės“, – pasakojo G. Bernotė.
„Sodra“: apie 200 tūkst. lietuvių atsisakė dalyvauti II pensijų pakopoje
Pasibaigus šių metų automatinio įtraukimo į pensijų kaupimą laikotarpiui, dalyvauti kaupime atsisakė apie 200 tūkst. šalies gyventojų, pranešė „Sodra“.
Tuo metu kaupti pradėjo ar kaupimą antroje pakopoje atnaujino beveik 36 tūkst. lietuvių.
„Sodros“ duomenimis, šių metų pradžioje pranešimų apie įtraukimą į pensijų kaupimą arba anksčiau neterminuotai sustabdytų įmokų atnaujinimą sulaukė 236 tūkst. žmonių.
Pasibaigus apsisprendimo laikotarpiui, daugiau nei 29,5 tūkst. prisijungė prie kaupimo, o daugiau nei 6 tūkst. atnaujino įmokų mokėjimą. Dar 1,3 tūkst. žmonių šiais metais savarankiškai sudarė sutartis su kaupimo bendrovėmis.
Vis tik apie 200 tūkst. gyventojų iš kaupime nusprendė nedalyvauti.
ELTA primena, kad birželį Seimas priėmė antrosios pensijų pakopos pertvarką, kuri įsigalios kitąmet. Tai reiškia, kad gyventojai iš pensijų fondų galės trauktis laisvai nustatytu laikotarpiu, o nusprendę likti kaupime – toliau pasirinkti standartinę 3 proc. mėnesio įmoką nuo atlyginimo, ją didinti ar stabdyti įmokas vieneriems metams, šį laikotarpį ir pratęsiant.
Atskaičius 3 proc., lėšas bus galima išsiimti dviem būdais: vieną kartą iki 25 proc. sukauptų lėšų (ne daugiau nei žmogaus įmokėta suma) arba visas lėšas, kai sukaupta iki pusės privalomo anuiteto sumos arba iki pensijos liko mažiau nei 5 metai.
Numatytos trys sąlygos – liga, dalyvumo netekimas ir paliatyvi pagalba – kai žmogus galės be apmokestinimo iki pensijos išsiimti visas lėšas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!